korkep
Šećerna vuna

Dobrodošli na stranu:  Istorijat

Šećerna vuna

Šećerna vuna (engl.cotton candy) je slatkiš od šećera u vidu šećernih niti namotanih na drveni štapić. To je jedan od najomiljenijih vašarskih slatkiša. Pravi se u više boja, a najčešće je roze boje. Danas se radi i kombinovano na jednom štapu, raznih ukusa i oblika.

Istorija

Šećerna vuna je prvi put napravljena u Americi. Amerikanci, stomatolog Vilijam Morison i poslastičar Džon Vorton iz Nešvila su 1897. godine konstruisali i patentirali prvu električnu mašinu za proizvodnju šećerne vune. Ova mašina prvi put je predstavljena široj javnosti 1904. godine na svetskoj izložbi u Sent Luisu. Šećerna vuna je tada prodavana pod nazivom „vilin konac“ (engl.fairy floss), a za šest meseci, koliko je trajala izložba, prodato je 68.655 komada. Savremeni naziv ( cotton candy), doslovno prevedeno „pamučni slatkiš“, postao je popularan tek oko 1920. godine.

prva masina za secernu vunu  prva masina za secernu vunu   secerna, šećerna, šećerna vuna, pečurka, pamučni slatkiš, secernavuna, secernavata, secerna pena, beograd  secerna, šećerna, secerna vuna, duga, sa vise ukusa, može i upakovanosecerna, secerna vuna, secernavuna, šećerna vata, vata, secerna pena, pena, američki sladoled, zuckerwatten, barbe a papa, candy cotton, vattacukor, Šećernavuna, šećerna, secerna, Beograd, sladokorna pena, secerlema, šečerlema, beograd, radost, rođendan, festival, karneval, proslava izrada secerne vune raznih oblika, ukusa, kombinacija, secerna, secerna vuna, secernavuna, šećerna vata, vata, secerna pena, pena, američki sladoled, zuckerwatten, barbe a papa, candy cotton, vattacukor, Šećernavuna, šećerna, secerna, Beograd, sladokorna pena, secerlema, šečerlema, beograd, radost, rođendan, festival, karneval, proslava

Način izrade

Pravi se tako što se u posebnoj mašini u rotirajućoj glavi doda šećer koji se zagreva i topi na 186 °C. Istopljeni šećer se pod dejstvom centrifugalne sile izbacuje kroz niz rupica na rotirajućoj glavi pri čemu se stvaraju tanke i mekane niti, nalik na vunu. Te niti se odmah namotavaju na drveni štapić, jer se vrlo brzo ohlade i očvrsnu. Pri izradi šećerne vune se često koristi šećer obojen prirodnim bojama, pa se dobija roze, plava, žuta ili neka druga boja. Šećerna vuna može imati i razne ukuse: banana, malina, vanila, jagoda, borovnica, pomoranža, kivi, itd.

Zanimljivosti

Dan šećerne vune je nacionalni praznik u SAD i slavi se 7. decembra.

Izrada MS